ریدایرکت-در-سئو-چیست

ریدایرکت(Redirect) در سئو چیست؟

ریدایرکت شیوه‌ای است برای انتقال بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو به یک URL متفاوت ازآن‌چه آن‌ها درخواست داده‌اند که نقش مهمی درسئو ایفا می‌کنند، ازاین‌رو مهم است انواع آن را بشناسیم، بدانیم کدام نوع را کجا استفاده کنیم و نیز چطوردربرابرهم ارزیابی می‌شوند. آنها زمانی برای بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو مهم هستند که محتوا حذف شده باشد.

اهمیت ریدایرکت از نگاه بازدیدکنندگان

می‌خواهید به بازدیدکنندگان خود تجربه‌ی کاربری فوق‌العاده‌ای دروب‌سایت‌تان بدهید. زمانی که آن‌ها محتوایی را درخواست می‌دهند که پیشتر روی URL A  موجود بوده است، نمی‌خواهید با خطای 404 مواجه شوند. می‌خواهید آن‌ها به URL B منتقل شوند.

اهمیت ریدایرکت از نگاه موتورهای جستجو

 می‌خواهید موتورهای جستجو بفهمند که محتوا حذف شده است و این موقتی است یا دائمی. دادن نشانه‌های درست به موتورهای جستجو برای عملکرد سئوی سایت شما ضروری است.  

چه زمان از ریدایرکت استفاده کنیم؟

از انتقال آدرس زمانی استفاده می‌کنید که محتوا را حذف کرده باشید و بخواهید محتوا ارزش خود را حفظ کند.

دامنه‌ی سایت متفاوت می‌شود

شما می‌توانید فقط یک صفحه را حذف کنید و یا کل وب‌سایت را به یک دامنه متفاوت انتقال دهید. 

انتقال URL

 زمانی که تنها URL های کمی وجود داردزمانی که تنها چند URL تحت تاثیر ند، از ریدایرکت URL استفاده کنید.

مثال: کمپین فروش تابستانی

شما یک کمپین فروش تابستانی برای دمپایی دارید. زمانی که افراد در سایت https://www.domain.com/flip-flops/ به دنبال دمپایی می‌گردند، آن‌ها را به https://www.domain.com/flip-flop-summer-sale/ منتقل می‌کنید، که طراحی متفاوت دارد و حاوی آفرهای محدودی است. https://www.domain.com/flip-flop-summer-sale/ پس از دو هفته برداشته خواهد شد و https://www.domain.com/flip-flops/  باردیگر بازمی‌گردد.

دراین مورد شما می‌خواهید موتورهای جستجو https://www.domain.com/flip-flops/  را به خاطرداشته باشند و آن را در ایندکس نگه دارند، چراکه این انتقال ذاتا موقتی است. دراین حالت، ریدایرکت 302 را استفاده می‌کنید.

مثال: حذف صفحات با ارزش سئو

اعلام می‌کنید برخی محصولات درسایت شما دیگر موجود نیستند، و درآینده هم نخواهند بود. صفحات آن محصولات را حذف می‌کنید، واین URL ها را به مرتبط‌ترین صفحه‌ی جایگزین ریدایرکت 301 می‌کنید. اکثرموارد آن یک محصول مرتبط است، اما اگرامکانپذیرنبود آن را به صفحه‌ی دست‌بندی محصولات ارجاع می دهیم.

ریدایرکت عملکرد سئوی شما را مختل می‌کند؟

انتقال آدرس صفحات ممکن است عملکرد سئوی شما را مختل کند. همین الان وب‌سایت خود را برای ریدایرکت‌های اضافی بررسی کنید! 

مهاجرت وبسایت: وقتی بخواهیم کل وب‌سایت را جابجا کنیم

زمانی از مهاجرت دومین استفاده می‌کنیم که کل دومین‌ها تحت تاثیر قرار گیرند.

مثال: تغییرنام‌های دومین

اعلام کنید وب‌سایتان را به نام دومین جدید انتقال داده‌اید، بنابراین نیازدارید بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو را به آنجا ریدایرکت کنید. عمل انتقال روی سطح سرور وب انجام می‌شود، و به ریدایرکت  URL ها شباهت دارد، دامنه‌ی انتقال یافته فقط بسیار متفاوت است- و برکل وب‌سایت تاثیرمی‌گذارد.  

چه نوع ریدایرکت‌هایی وجود دارند؟

انتقال آدرس ها می‌توانند  سمت سرور و سمت روی دهند. 

سمت سرور

این روش انتقالی است که درآن سرور هنگام درخواست URL یک کد وضعیت 3xx HTTP ارسال می‌کند. سرور تعیین می‌کند این کد باید به کدام بازدیدکنندگان و یاموتورهای جستجو ارسال شود.

ریدایرکت  301 انتقال دائم

301 چیست؟

ریدایرکت 301 یک انتقال  سمت سرور است که کاربران را از هنگام درخواست URL A بهURL B سوق میدهد ، درحالی‌که به موتورهای جستجو علامت می‌دهد که محتوای URL A به‌طوردائم به URL B انتقال داده شده است.

زمانی‌که بحت انتقال مطرح می‌شود،  301 معمولا بهترین انتخاب شماست.  

نقش ریدایرکت 301 در سئو

توافق عمومی این است که ریدایرکت 301 تا 95 تا 99 درصد اعتبار سایت را از URL قدیم به جدید منتقل می‌کند. درحالی‌که یک بازدیدکننده تفاوت میان انتقال 301 و 302 را متوجه نمی‌شود برای یک موتورجستجو اینها نشانه‌هایی کاملا متفاوت هستند. زمانی‌که انتقال دائمی نیست، مراقب استفاده از  301 باشید. اگرهدف‌تان این است که کمی بعد ازاجرا، آن را حذف کنید، چند هفته البته اگر به ماه‌ها نکشد، آماده باشید تا URL ریدایرکت‌شده به ایندکس‌های موتورهای جستجو بازگردد.

ریدایرکت 302، یا انتقال موقت

چیست؟

 یک انتقال سمت سرور است که کاربران را از  URL A به  URL B منتقل می‌کند درحالی‌که به موتورهای جستجو علامت می‌دهد که محتوای URL A موقتا به URL B انتقال یافته است.

ریدایرکت‌های به سمت کاربر

ریدایرکت به سمت کاربر روشی انتقالی است که درآن مرورگر بازدیدکننده کار انتقال را انجام می‌دهد. استفاده از آن چندین نقطه‌ضعف دارد؛ ازجمله:

سئو

موتورهای جستجو ممکن است درصورت استفاده ازریدایرکت‌های به سمت کاربر، اعتباردریافت نکنند

چراکه متوجه انتقال جاوا اسکریپت JavaScript نمی‌شوند یا ممکن است به خاطر زمان ریفرش refresh با آن به عنوان ریدایرکت برخورد نکنند. به خاطربسپارید که برای اینکه موتورهای جستجو متوجه انتقال های جاوا اسکریپت شوند، نیاز به اجرای آن دارند و منابع‌شان برای اجرای آن‌ها محدود است. به این دلیل است که قبل ازاین‌که ریدایرکت انتخاب و اجرا شود، کمی طول می‌کشد.

حالت متاریفرش :meta refresh

 اگرزمان ریفرش “0” تنظیم شده باشد، موتورهای جستجو احتمالا با آن به عنوان 301 برخورد کرده و اعتبارمی‌گیرند.

اگرمی‌خواهید مطمئن شوید موتورهای جستجو قادرند به سرعت درمورد انتقال ها تصمیم بگیرند، باید مطمئن شوید که ریدایرکت‌ها از نوع به سمت سرور باشند. اگرمحتوا دائمی حذف می‌شود، از 301 و اگر موقت، از 302 استفاده کنید.

دکمه بازگشت

ریدایرکت‌های به سمت کاربر دکمه‌ی بازگشت را غیرفعال می‌کند. زمانی‌که بازدیدکننده سعی دارد از دکمه‌ی بازگشت استفاده کند، به سرعت به URL ای فرستاده می‌شوند که به آن منتقل شده‌اند.

پشتیبانی

همه‌ی مرورگرها ریدایرکت‌های به سمت مشتری را پشتیبانی نمی‌کنند. به همه‌ی این دلایل اکیدا انتقال های  به سمت کاربررا توصیه نمی‌کنیم.

ریدایرکت متاریفرش  

ریدایرکت متاریفرش بااستفاده از meta refresh element واقع در-section اجرا می‌شود. این ریدایرکتانتقال به مرورگر امکان دهد پس از چند ثانیه، صفحه‌ای را رفرش و یا URL دیگری را بارگذاری کند.

اینجا مثالی است که نشان می‌دهد پس از بارگذاری صفحه ریدایرکت متاریفرش چگونه بازدیدکننده را از https://www.contentkingapp.com/  به صفحات زیر می‌فرستد:  

 

ریدایرکت جاوا اسکریپت

ریدایرکت جاوا اسکریپت استفاده می‌شود تا به مرورگر امکان دهد URL دیگری را بارگذاری کند. مثالی از آنچه جاوا اسکریپت پس از رندر صفحه انجام می‌دهد چنین است و بازدیدکننده را به  https://www.contentkingapp.com/  می‌فرستد.

بهترین اقدامات برای ریدایرکت چیست؟

زمانی‌که از ریدایرکت‌ها استفاده می‌کنید، بهترین اقدامات را در ذهن داشته باشید، تا مطمئن شوید به بازدیدکنندگان‌تان تجربه‌ی کاربری بی‌نهایت می‌دهید و اعتبارصفحه را تاحد امکان حفظ می‌کنید.

تا جایی که می ‌توانید از ریدایرکت‌ها اجتناب کنید

بله؛ درست خواندید؛ تا جایی که می توانید از ریدایرکت‌ها اجتناب کنید. آن‌ها زمان بارگذاری را افزایش  و بودجه‌ی کراول را هدرمی‌دهند.

لطفا به خاطربسپارید که برای تنظیم سرور وب‌سایت‌تان خیلی خوب است که از 301 استفاده کنید.

به یک URL مرتبط جایگزین ریدایرکت کنید

وقتی ریدایرکت را اجرا می‌کنید، ضروری است که URL های قدیمی را به مرتبط‌ترین URL جایگزین منتقل کنید. این اقدام به‌طورمشخص ازدیدگاه کاربر اهمیت دارد، و به همین دلیل موتورهای جستجو هم آن را مهم تلقی می‌کنند. اگربه URL نامرتبط ریدایرکت کنید، موتورهای جستجو را درخطرقرارمی‌دهید تا ارزش URL قدیمی را با جدید یکسان‌سازی کنند. نتایج این اتفاق به ارور 404 معروف است.

ازریدایرکت‌های زنجیره‌ای خودداری کنید

زمانی‌که از ریدایرکت‌ها استفاده می‌کنید، درمورد انتقال‌های زنجیره‌ای هشیارباشید. ریدایرکت زنجیره‌ای زمانی است یک URL درخواست و یک انتقال انجام می‌شود تا آن را به URL دیگری وصل کند و به نوبت این URL خاص نیز وصل می‌شود.

به دو دلیل مهم باید از آن جلو گیری کنید:

گوگل معمولا پنج ریدایرکت را فالو می‌کند، پس ازآن به‌صورت بالقوه، برای جلوگیری از بروز مشکل و هدررفتن بودجه کراول بقیه را رهامی‌کند.

ازآنجا که تقریبا تمام اعتبار صفحه در یک انتقال رد می‌شود، داشتن یک ریدایرکت زنجیره‌ای با یک یا چند پرش اضافی مطمئنا میزان اعتبار منتقل‌شده‌ی صفحه‌ی شما بهبود نخواهد داد.  

مثال: فرض کنیم URL A به URL B ریدایرکت می‌شود، URL B به URL C و URL C به نوبت به URL D ریدایرکت می‌شود. حال، بگوییم شما 5درصد اعتبار خود را دریک ریدایرکت ازدست می‌دهید. سپس، اعتبار در URL D به 0.95 x 0.95 x 0.95 = 0.857 می‌رسد.

به ورژن ترجیحی URL وب‌سایت خود ریدایرکت کنید

مهم است که ورژن ترجیحی URL وب‌سایت خود را انتخاب و به آن بچسبید. درزیر به دو موضوع مهم خواهیم پرداخت که زمان لینکدهی باید درمورد آن‌ها بیندیشید. به‌طورمداوم، استفاده از ورژن ترجیحی  URL وب‌سایت شما سبب می‌شود ازریدایرکت‌های غیرضروری که اعتبار صفحه‌ی شما را پایین می‌آورد، اجتناب کنید.

ریدایرکت سایت از ورژن با www به بدون www

برای مثال، اگرترجیج می‌دهید وب‌سایت خود را روی ساب‌دومین www داشته باشید، مطمئن شوید  URL های بدون ساب‌دومین www را درخواست کنید که به ورژن با ساب‌دومین www ریدایرکت 301 می‌شوند. به خاطرداشته باشید: برای موتورهای جستجو , www.example.com  example.com  دو دومین مجزا هستند.

HTTPS باشد یا نباشد

اگراز HTTPS استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که متغیرهای HTTP،  URL  

ها به همتاهای HTTPS خود ریدایرکت 301 می‌شوند.

اسلش داشته باشد یا نداشته باشد

وقتی پای اسلش انتهایی درمیان است، انتخاب کنید داشته باشد یا خیر. برای موتورهای جستجو www.example.com/page-a  و www.example.com/page-a/دو   URL متفاوت هستند. زمانی‌که هردو URL درخدمت یک صفحه هستند، و هیچ canonical URL و meta name=”robots” content=”noindex”  استفاده نمی‌شود، محتوای تکراری خواهید داشت.

اگردوست دارید اسلش انتهایی داشته باشید، مطمئن شوید به ورژن صفحه‌ی بدون اسلش انتهایی را درخواست کنید که به ورژن با اسلش انتهایی ریدایرکت می‌شود.  

به ورژن ترجیحی URL وب‌سایت خود لینک دهید

افراد به طریقی که میخواهند به وب‌سایت شما لینک خواهندشد. آن‌ها اغلب به ورژن ترجیحی URL وب‌سایت‌تان وفادار نیستند و ممکن است با صفحه‌ی ارتباط‌تان با URL http://yourdomain.com/contact    لینک بگیرند درحالی‌که درواقع URL شما در http://www.yourdomain.com/contact/.

 واقع شده است. وقتی سرور وب‌سایت‌تان را به درستی تنظیم کرده باشید، بازدیدکنندگان به URL درست هدایت می‌شوند اما کمی از اعتبار در رسدایرکت را ازدست خواهید داد.

اینباندلینک‌های inbound خود را با ابزارهایی نظیر  Majesticو Ahrefs مانیتورکنید و سایت‌هایی را بیابید که به ورژن نادرست  URL شما لینک داده شده‌اند. 

ریدایرکت 302 را برای کمپین غیرفعال استفاده کنید

وب‌سایت‌های بسیاری ازURL های تبلیغاتی استفاده می‌کنند تا ازکمپین‌های آنلاین و آف‌لاین پشتیبانی کنند. بعدازاتمام این کمپین‌ها، URLهای آن‌ها اغلب ریدایرکت 301 هستند که اکثرا نادرست است چراکه این کمپین‌ها ممکن است یک ماه بعد فعال شوند. 

وقتی یک کمپین به سادگی موقتا غیرفعال می‌شود و درآینده فعال، ازریدایرکت 302 استفاده کنید تا بتوانید درزمان نیاز URL تبلیغاتی را در ایندکس‌های موتورهای جستجو حفظ کنید.

ریدایرکت 301 را برای URLهای تبلیغاتی‌ای استفاده کنید که هرگز دیگرفعال نخواهند شد

وقتی مطلقا اطمینان دارید که URL تبلیغاتی دیگرفعال نخواهدشد، مطمئن است که URL را به مرتبط‌ترین URL درون وب‌سایت خود ریدایرکت 301 کنید. اگردراین موردشک دارید، ریدایرکت 302 را استفاده کنید تا بتوانید اساسا URL را درحالت استندبای داشته باشید. URL در ابندکس باقی میماند و می‌تواند دوباره در موتورهای جستجو رتبه‌بندی شود.

چگونه ریدایرکت‌ها را تنظیم کنیم؟

رایج‌ترین راه‌های تنظیم ریدایرکت‌ها چنین هستند:

1.تنظیم سرور وب

2.تنظیم سیستم مدیریت محتوا (CMS)

لطفا توجه کنید که تنطیم ریدایرکت‌های URL را در CMS این منفعت را دارد که برای افراد بدون سابقه‌ی مدیریتی این سیستم‌ها بسیار بیشتر در دسترس خواهند بود اما این کارچندین نقطه‌ضعف هم دارد:

1. وقتی مشکلاتی با CMS وجود دارد، ریدایرکت‌ها ممکن است ارکاربیفتند.

2. این ریدایرکت‌ها کندترهستند چراکه CMS باید برای هرریدایرکت بارگذاری شود.

3. ریدایرکت‌ها درون CMS و درسطح سرور وب تنظیم می‌شوند و این هم‌آیی به سردرگمی و اشتباه ختم می‌شود.

بنابراین همیشه توصیه می‌شود ریدایرکت‌های URL  را روی سرورهای وب انجام دهید و تنها ازریدایرکت‌های  CMSزمانی استفاده کنید که راه مناسب دیگری برای ریدایرکت URL ها ندارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا